Jak przygotować budynek pod instalację fotowoltaiczną?

Systemy fotowoltaiczne są dla nas szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem energetycznym, kiedy planujemy zainwestować w nowy dom. Jeśli już na etapie przygotowywania się do zakupu domu lub budynku na potrzeby prowadzenia przedsiębiorstwa wiesz, że będziesz chciał zdecydować się także na montaż instalacji fotowoltaicznej, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, których świadomość może sprawić, że uda nam się osiągnąć w przyszłości większe uzyski energii z instalacji oraz zminimalizować koszty wynikające z jej montażu. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować nowy dom do fotowoltaiki oraz na co zwrócić uwagę w fazie projektowej.
Jak przygotować budynek pod instalację fotowoltaiczną

Jak przygotować dom pod instalację fotowoltaiczną?

Jeśli budujesz nowy dom, pierwszym istotnym aspektem związanym z planowaną instalacją fotowoltaiczną będzie oczywiście wybór działki. Dlaczego położenie działki jest tak istotne dla fotowoltaiki? Ponieważ zbyt duże zacienienie sprawi, że nasze uzyski energii będą mniejsze, a zarazem cała instalacja fotowoltaiczna będzie mniej wydajna. Najważniejsze, aby dom nie był w pełni otoczony (a najlepiej wcale) przez drzewa, inne budynki i obiekty, które mogą powodować duże zacienienie. Brak odpowiedniego nasłonecznienia może również wpłynąć na szybszą degradację ogniw krzemowych. Jak natomiast przygotować dach pod fotowoltaikę? Najwięcej energii można uzyskać z południowej strony, dlatego warto zwrócić uwagę na orientację budynku - im większa część dachu będzie skierowana na południe, tym więcej energii będziemy w stanie uzyskać z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli odchylenie od południa będzie niewielkie, to i straty prawie nie będą zauważalne, jeśli jednak zabraknie nam powierzchni dachu skierowanej na południe, straty mogą wynieść nawet 10% w skali roku. Wielkość dachu będzie mieć również wpływ na to, ile modułów fotowoltaicznych się na nim zmieści. Istotny jest także kąt nachylenia dachu - optymalny dla instalacji fotowoltaicznej wynosi 30-40 stopni, jednak dopuszcza się 15-60 stopni. Im bardziej regularna pokrywa dachowa, tym lepiej dla instalacji i tym łatwiejszy będzie także jej montaż. Nie bez znaczenia jest także pokrycie dachu - choć instalację możemy zamontować teoretycznie na każdego rodzaju pokrywie dachowej, to należy mieć na uwadze, że wykonanie pełnego deskowania może być utrudnieniem przy montażu, ponieważ montażyści muszą bezbłędnie określić położenie krokwii, które przy pełnym deskowaniu nie są widoczne. W takim przypadku warto na etapie budowy oznaczyć lokalizację krokwii w miejscu widocznym od strony pokrycia dachu. Podobnie utrudnieniem przy montażu są systemowe wiązary dachowe, gdzie grubość elementu konstrukcyjnego wynosi około 4 cm. Tutaj również warto od strony pokrycia dachu precyzyjnie określić lokalizację krokwii.

Jak przygotować dom do fotowoltaiki? - inne ważne wskazówki

Kiedy planujemy montaż fotowoltaiki w domu lub innym budynku, w którym znane nam jest średnie zużycie prądu, nie ma problemu z określeniem jej mocy, ponieważ ustala się ją na podstawie rachunków za prąd. Kiedy jednak budujemy nowy dom, musimy oszacować, ile prądu będą zużywać średnio nasze urządzenia - aby nie popełnić błędu, warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wykona dla nas audyt określający moc planowanej instalacji fotowoltaicznej - podobne usługi znajdziesz na stronie krainaoze.pl Ostatnią istotną kwestią jest przygotowanie miejsca do przeprowadzenia przewodów łączących poszczególne elementy instalacji - najlepiej już na etapie projektu zaplanować przepusty i drogi kablowe. Warto także przewidzieć miejsce na falownik tak, aby nie zawadzał w pomieszczeniu i aby zapewnić więcej miejsca na zabezpieczenia elektryczne czy uziemienia systemu fotowoltaicznego.