Domy pasywne i energooszczędne - czym są i po co się je buduje?

Kiedy budujemy nowy dom, staramy się zawsze znaleźć jak najkorzystniejsze rozwiązania w wielu aspektach dotyczących jego późniejszego użytkowania. Coraz większą popularnością cieszą się między innymi nowoczesne technologie takie jak fotowoltaika czy pompy ciepła, dzięki którym docelowo jesteśmy w stanie zaoszczędzić dużą ilość energii oraz pieniędzy. Jednak jeszcze na etapie budowy domu możemy wprowadzić rozwiązania, które korzystnie nie tylko na ograniczenie wydatków, ale również na środowisko. Właśnie do takich nowoczesnych rozwiązań należą domy pasywne i energooszczędne. W tym artykule przedstawimy, czym się charakteryzują oraz czym się różnią, a także, dlaczego warto je budować.
Fotowoltaika w domu

Co to jest dom energooszczędny?

W przeciwieństwie do tradycyjnych domów, czyli wymagających dużych ilości energii, domy energooszczędne wymagają do prawidłowego funkcjonowania znacznie mniejszej ilości energii - jej średnie zużycie w domach energooszczędnych wynosi od 30 do 60 kWh na m2 rocznie, podczas gdy w domach tradycyjnych nie przekracza ono 120 kWh na m2. Różnica ta wynika z dobrej izolacji przegród zewnętrznych, odpowiednio skonstruowanych okien, unikania mostków termicznych oraz wprowadzenia systemów energii odnawialnej - te wszystkie aspekty możemy zaobserwować również w przypadku domów pasywnych, jednak domy energooszczędne pozwalają na większą swobodę konstrukcyjną niż te pierwsze. W domach energooszczędnych możemy sobie pozwolić na balkon czy kominek, ponieważ wprowadzane do projektu elementy pozwalające na zmniejszenie zużycia energii stanowią jedynie część projektu, a nie opierają się na nich w całości. Dom energooszczędny i fotowoltaika to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w nowoczesnym budownictwie.

Domy energooszczędne - po co się je buduje?

Domy energooszczędne są przede wszystkim najkorzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia kosztów, późniejszych nakładów oraz zwrotu inwestycji. Jest to także powszechnie dostępne rozwiązanie w budownictwie i nie sprawia wielu problemów konstrukcyjnych, przez co dom może nadal wyglądać tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Istnieje także duża możliwość kontrolowania i dostosowywania wydatków związanych z odzyskiem energii.

Dom pasywny - co to oznacza?

Domy pasywne to wciąż rzadkość w obszarze nowoczesnego budownictwa, są one tak szczelne i wyposażone w tak zaawansowane instalacje odzysku ciepła, że roczne zapotrzebowanie energetyczne tego cudu technologicznego jest aż 10 razy niższe niż w przypadku domu tradycyjnego - nie przekracza 15 kWh na m2 rocznie. Za jego doskonałą szczelność i termoizolację odpowiada wiele czynników, które mocno wpływają także na jego konstrukcję i, co za tym idzie, wygląd zewnętrzny. Wśród najważniejszych założeń możemy wyróżnić: nieprzepuszczalną powłokę budynku, niski współczynnik przenikania ciepła, bardzo szczelne okna, odpowiednią bryłę budynku, brak wylotów, instalacje zapewniające odzysk ciepła. Domy pasywne to rozwiązania bardzo funkcjonalne, ale ich specyficzna budowa wymaga szczególnych zabiegów architektonicznych dla zachowania atrakyjnego wyglądu. Konieczne jest także zamontowanie rekuperatora, aby zapewnić odpowiednią wentylację wewnątrz budynku. Domy pasywne i fotowoltaika, podobnie jak inne systemy służące do zmniejszenia zużycia energii, idą ze sobą często w parze.

Domy pasywne - po co się je buduje?

Mimo że domy pasywne nie są łatwe w projektowaniu, zyskują coraz więcej zwolenników ze względu na bardzo duże korzyści dla środowiska. Budowa takich domów to jednak na tyle poważna inwestycja, że nie daje ona gwarancji szybkiego zwrotu, dlatego czynniki proekologiczne są główną przyczyną decydowania się tego typu budownictwo.